WYKAZ NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN 2019/2020
WRZESIEŃ
Od miesiąca września uruchomiono tzw. BIAŁĄ LISTĘ podatników.
https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka
Każdy podatnik VAT powinien na niej mieć ujawniony firmowy numer rachunku bankowego, na który kontrahenci powinni regulować należności.
Zalecamy weryfikację numeru rachunku na podanej stronie i jego ewentualną korektę poprzez zmianę wpisu w CEIDG.
Brak rachunku może spowodować niechęć kontrahentów do współpracy.
LISTOPAD
Od 1 listopada „ODWROTNE OBCIĄŻENIE” w obrocie krajowym zmienia się na „MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI” (MPP). Oznacza to, że w miejsce dotychczas stosowanej stawki NP z dopiskiem „ODWROTNE OBCIĄŻENIE”, zacznie obowiązywać odpowiednia stawka VAT.
Metoda ta będzie również dotyczyć innych usług i towarów do tej pory opodatkowywanych na ogólnych zasadach a teraz wymienionych w zał. 15.
Są to między innymi sprzęty elektroniczne jak laptopy, tel. komórkowe, konsole itp., części samochodowe, wyroby stalowe i z metali szlachetnych, paliwa, roboty budowlane.
Prosimy o zapoznanie się z treścią załącznika.
W przypadku usługi/transakcji od 15 tyś złotych KONIECZNE będzie umieszczenie na fakturze dopisku „mechanizm podzielonej płatności” (nawet gdy dot. tylko 1 poz FA).
Za nieprawidłowo wystawione faktury (bez dopisku MPP) urzędy przewidują dotkliwe sankcje. Należy zaznaczyć, że rozbicie usługi czy transakcji na więcej dokumentów (faktur) nie pozwala na uniknięcie stosowania MPP.
W przypadku otrzymania faktury z mechanizmem podzielonej płatności konieczne jest uregulowanie jej PRZELEWEM SPLIT PAYMENT na konto z BIAŁEJ LISTY. Zapłata w innej formie będzie karana sankcją skarbową a zakup nie może stanowić kosztu. Ponadto w przypadku zakupu towarów z zał.15, nie dokonując płatności mechanizmem podzielonej płatności, kupujący będzie podlegał „solidarnej odpowiedzialności” za VAT sprzedającego niezależnie od kwoty transakcji.
STYCZEŃ
Wszystkie transakcje od 15 tyś zł muszą być zapłacone przelewem na konto
z BIAŁEJ LISTY. W przypadku uregulowania ich na inny numer rachunku nie będą mogły stanowić KOSZTU firmy. Jedyną formą „ratunku” w przypadku pomyłkowej zapłaty na inne konto będzie zgłoszenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego kontrahenta, w terminie 3 dni od błędnej płatności, na jakie konto została uiszczona zapłata.
Każdy przedsiębiorca sam ponosi odpowiedzialności za poprawne dokonywanie płatności kontrahentom na właściwe rachunki bankowe i właściwej formie! Z uwagi na krótki termin weryfikacji płatności (3 dni!) biuro rachunkowe nie ma możliwości kontroli poprawności dokonywanych zapłat.
Od 1.1.2020 NIE WOLNO wystawić dla firmy faktury VAT do paragonu niezawierającego NIP NABYWCY. Wystawienie faktury do paragonu bez NIP nabywcy będzie powodowało konieczność odprowadzenia podwójnej kwoty VAT z wystawionej tak faktury. Robiąc zakupy na firmę konieczne więc będzie powiadomienie sprzedawcy
o konieczności wystawienia faktury przed dokonaniem zakupu.
Przypominamy też, że od 2020 w niektórych branżach (usł.napr.pojazdów, wym.opon, sprzed.paliw, gastronomia) zaczynają funkcjonować KASY FISKALNE ON LINE.